Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

 

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Nedir?

 

 

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararında (kısaca HAGB) ortada sonuç doğuracak bir hüküm yoktur, yani daha doğru bir anlatımla mahkeme hukuk sisteminde sonuç doğuracak şekilde kararını henüz açıklamamış, açıklamayı geri bırakmıştır. Bu karar, kişinin medeni, siyasi veya özel yaşamına hiçbir kısıtlama getirmeden sanığa ikinci bir şans tanımakta, mahkemece suçlu bulunsa da kişinin hayatına ceza hukuku müdahalesini askıya almaktadır.

 

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında, sanığın ceza hukuku anlamında suç işlediğine dair bir hüküm olmakla birlikte suça ilişkin cezanın özel bir şekilde ve şartlı olarak 5 yıl boyunca ertelenmesidir. 5 yıllık denetim süresi içinde sanığın kasıtlı bir suç işlememesi halinde kamu davası hiç açılmamış sayılacaktır.

 

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasının Etkisi Nelerdir?

 

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vatandaşların savcılıklar veya e-devlet üzerinden yaptığı normal adli sicil sorgulamalarında gözükmez, zira bu kararlar özel ve ayrı bir sistemde kayıt altında tutulur ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları sadece soruşturma ve kovuşturmalarla alakalı olmak üzere hakim ve cumhuriyet savcıları tarafından görüntülenebilir.

 

HAGB kararı, kişinin mevcut hukuki statüsünde olumsuz bir değişiklik olmaması için düzenlenmiş bir kurumdur. Hakkında HAGB kararı verilen kişinin devlet memurluğu, milletvekilliği, avukatlık veya başkaca bir kamu hizmeti ifa etmesinin önünde hiçbir yasal engel yoktur. Hakkında HAGB kararı verilen kişinin mahkûmiyete esas cezası ne olursa olsun memuriyetten veya başkaca bir kamu görevinden atılması da mümkün değildir.

 

5 Yıllık Süre İçerisinde Yeni Bir Suç İşlenmesi

 

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasıyla birlikte sanık için belirlenen 5 yıllık denetim süresi içinde sanığın yeniden kasten bir suç işlemesi halinde, açıklanması ertelenen hüküm açıklanacak başka bir ifadeyle infaz süreci başlayacaktır. Yalnız burada önemli olan husus, denetim süreci içinde işlenene suçun ‘mutlaka kasıtlı bir suç’ olmasıdır. Zira taksirle işlenen suçlar hükmün açıklanmasının geri bırakılması bakımından ihlal edici nitelikte değildir.

 

 

Please reload

Son Paylaşımlar

September 8, 2016

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square